Własna linia hodowlana – A Family With Its Own Look

Ten kot wygląda, jakby został wyhodowany przez… Dla wielu ambitnych osób stworzenie rodziny kotów cechującej się charakterystycznym wyglądem lub określonymi cechami, świadczącymi o przynależności do tej rodziny, jest jednym z najważniejszych aspektów hodowli.

W moich liniach…

Wyhodowanie rodziny norweskich kotów leśnych wykazujących wspólne cechy jest określane w slangu hodowców mianem wyhodowania linii kotów. Hodowcy mawiają: „Wszystkie koty z mojej linii są duże. Koty z linii, z której pochodzi moja kotka, mają duże oczy.” itd.

To określenie weszło prawdopodobnie do użytku, ponieważ niektórzy z pierwszych, poważnych i metodycznych hodowców, korzystali z inbredu nazywanego inbredowaniem na linię, aby osiągnąć wyznaczone cele hodowlane.

Pomimo faktu, że wielu hodowców nieustannie mówi o „swoich liniach”, tylko niewielu z nich udało się faktycznie stworzyć rodziny kotów cechujących się unikalnym i rozpoznawalnym wyglądem. We współczesnym świecie hodowli norweskich kotów leśnych hodowców mogących poszczycić się stworzeniem swojej linii można policzyć na palcach jednej ręki.

Większość hodowców ma jak najlepsze intencje, lecz bardzo szybko okazuje się, że kocię zatrzymywane w hodowli zostaje nie ze względu na cechy odpowiadające początkowym założeniom, lecz ponieważ okazało się najsłodszym kociakiem z miotu. Odwiedzamy innych hodowców i zakochujemy się w kociętach zupełnie nie wykazujących pożądanych przez nas cech, lecz i tak je kupujemy.

Czego trzeba, aby stworzyć rodzinę kotów o charakterystycznych cechach?

Aby stworzyć rodzinę kotów wykazującą dystynktywne cechy lub kombinację takich cech, należy spełnić szereg warunków. Oto najważniejsze z nich:

Niektórzy hodowcy mylą rodowód, w którym powtarza się ich przydomek hodowlany, z łatwo rozpoznawalną rodziną kotów. Rodowód, w którym powtarza się jeden przydomek, informuje raczej o umiejętności zachowania niskich kosztów hodowli, nie zaś o starannie dobieranych połączeniach, aranżowanych z myślą o uwydatnieniu pożądanych cech rodziny kotów i przybliżających upragniony cel hodowlany.

Wskazówki dotyczące opracowywania planu hodowlanego

Istnieje kilka sposobów stworzenia rodziny kotów o wspólnych cechach eksterieru, jednak wszystkie z nich wymagają cierpliwości, konsekwencji i koncentracji na poczynionych założeniach. Jeśli liczy się dla Ciebie wielkość kotów, nie pozwól, by na Twoje wybory hodowlane wpływał ich kolor. Jeśli chcesz hodować koty pręgowane, nie kupuj czarno-białego kociaka.

Jak długo to może potrwać??

Osiągnięcie wyznaczonego celu może trochę potrwać. Nie spiesz się i nie myśl, że masz więcej sprytu niż inni hodowcy. Według wszelkiego prawdopodobieństwa stworzenie rodziny norweskich kotów leśnych cechujących się łatwo rozpoznawalnym i charakterystycznym wyglądem zajmie Ci od 10 do 20 lat. To czas potrzebny na sukcesję od 4 do 7 pokoleń kotów w hodowli liczącej 10 kotów oraz narodzenie 150 do 300 kociąt.

Kiedy mogę uznać mój cel stworzenia rodziny kotów o charakterystycznym eksterierze za osiągnięty?

Chociaż możesz uważać, że udało Ci się już osiągnąć wyznaczony cel polegający na stworzeniu rozpoznawalnej linii kotów, w tej kwestii nie możesz być bezstronnym sędzią. Cel możesz uznać za osiągnięty, gdy inni ludzie będą w stanie rozpoznać dane koty i przypisać je do Twojej rodziny, nie znając imion ich rodziców.

Słowa kluczowe: , ,

Piśmiennictwo