Twisted legs – skręcone nóżki

Problem narodzin kociąt ze skręconymi kończynami dotyczy nie tylko kotów rasowych, czy kotów ogółem. Podobne przypadki odnotowywano również u innych zwierząt domowych, hodowlanych, a także u dzikich gatunków żyjących w ogrodach zoologicznych. Pomimo dramatycznego wyglądu kończyn możliwa jest całkowita korekcja wady.

Twisted leg syndrome (tarsal hyperextension) jest odwracalnym zniekształceniem kończyn spowodowanym przykurczem mięśni i ścięgien, ale bez współistniejącej deformacji kości. Może on dotknąć tylne, jak i przednie kończyny, po jednej lub po obu stronach ciała. Objawia się szerokim wachlarzem stopni ciężkości zniekształcenia – od lekko podwiniętych palców, poprzez mocno pokurczone, sztywne kończyny, aż po powykręcane do środka pod wyraźnie niefizjologicznym kątem łapy.

Mimo, iż jest to dość często spotykana przypadłość, niewielu lekarzy weterynarii miało z nią styczność. Będąc przekonanymi o nieodwracalnym charakterze deformacji zalecają oni uśpienie kociąt, podczas gdy syndrom skręconych nóżek absolutnie nie jest trwałym upośledzeniem i takie kocięta wyrastają na w pełni sprawne i szczęśliwe koty.

Przyczyny

Nieznane są dokładne przyczyny tego zjawiska. Prawdopodobnym wyjaśnieniem jest teoria mechaniczna, wedle której nieprawidłowe ułożenie w łonie matki, niewystarczająca ilość miejsca w macicy lub zbyt mało wód płodowych przyczyniają się do zachwiania równowagi mięśniowej i utrwalenia patologicznej pozycji kończyn.

Nie można jednak wykluczyć wpływu diety czy czynników genetycznych, jako że w niektórych przypadkach wada częściej występowała u osobników spokrewnionych.

Kociak rasy korat oraz ocicat, tuż po urodzeniu (po lewej) oraz później, gdy po wadzie nie było już śladu (po prawej). Foto: www.pandecats.com

Sposób postępowania fizjoterapeutycznego

U większości kociąt zniekształcenie ulega samoistnej korekcji do 5 tygodnia życia. W cięższych przypadkach, aby doszło do całkowitego wyleczenia, konieczne będzie stosowanie kilku zabiegów z zakresu fizjoterapii (ciepłe okłady, ćwiczenia rozciągające, masaż). Im wcześniej rozpocznie się leczenie tym większe szanse kociaka na uzyskanie pełnej sprawności.

Należy upewnić się czy kocię potrafi odpychać się łapami i samodzielnie poruszać oraz czy jest w stanie rywalizować z rodzeństwem o dostęp do matczynego mleka. Niektóre kocięta mogą wymagać dokarmiania lub ręcznego przystawiania do sutka. Lekarz weterynarii powinien sprawdzić czy kociak nie ma zaburzeń czucia w kończynach, które mogłyby świadczyć o uszkodzeniu nerwów, oraz czy skręconym nóżkom nie towarzyszą inne wady i nieprawidłowości.

  1. Usprawnianie należy rozpocząć od delikatnego rozgrzewania skręconej kończyny – ciepło powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, lokalne przekrwienie i lepsze odżywienie tkanek, łagodzi ból, a przede wszystkim działa rozluźniająco na przykurczone mięśnie. Można zastosować termofor, ciepłe kompresy, jak również zwykłą suszarkę do włosów.
  2. Po ogrzaniu kończyny należy przeprowadzić delikatny masaż wzdłuż jej długości, by następnie przejść ćwiczeń rozciągających przykurczone mięśnie i stopniowego przywracania kończynie prawidłowego ustawienia. Ćwiczenia muszą być bardzo delikatne, a ruchy prowadzone bardzo wolno, z wyczuciem, tak aby nie uszkodzić stawów czy nawet złamać kości. Całkowita korekcja wymaga cierpliwości i czasu. Zabiegi powinny być powtarzane jak najczęściej, co najmniej 3 razy dziennie.
  3. Gdy tylko kończyny zaczną powracać do prawidłowej pozycji, należy pomóc w odbudowie siły mięśniowej rozciągniętych zespołów mięśniowych poprzez uniesienie kociaka i pozwolenie mu na stąpanie i odpychanie chorymi łapami. Niezmiernie ważna jest obserwacja ułożenia kończyn. Jeżeli będą nieprawidłowo ustawione może dojść do pogłębienia wady.

Po tygodniu ćwiczeń powinna być widoczna znaczna poprawa. Jeżeli nie nastąpi przed rozpoczęciem przez kocię chodzenia, a łapy będą za słabe by podtrzymać jego ciężar, konieczne będzie zastosowanie szyn lub łusek ortopedycznych. Ponieważ nie produkuje się takiego sprzętu dla kotów, hodowca będzie musiał zdać się na własną inwencję.

Szyna powinna być każdorazowo zakładana po ćwiczeniach, aby utrwalać efekty terapii między sesjami. Skręcone przednie łapy będą częściej wymagać stosowania szyn niż tylne. Kocięta rosną bardzo szybko, dlatego trzeba często sprawdzać czy szyna nie jest za ciasna i odpowiednio ją dopasowywać żeby nie odcinała dopływu krwi.

Rokowania są dobre. Przy odrobinie pomocy „skręcone kocięta” wyrosną na normalne i zdrowe koty.

Słowa kluczowe: , ,

Piśmiennictwo

1.Caring For A Kitten Born With A Twisted Leg http://www.pandecats.com/x/caring-for-a-kitten-born-with-a-twisted-leg.shtml
2. Update on Kittens Born with Twisted Legs http://www.showcatsonline.com/x/update_on_kittens_born_with_twisted_legs.shtml,
3. Bracing To Correct Twisted Hind Legs http://www.showcatsonline.com/x/bracing_twisted_hindlegs.shtml,
4. Tendon Contractures http://www.hayaji.com/faqTendon.html,
5. Twisted limbs in kittens http://messybeast.com/twistedlimb.htm